![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8371215
*
nr 837 1215
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Gouache, Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Figurer, motivets mått: 48 x 35
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Följerätt
Utrop:
400 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juli 2013
kl 20:35:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/7 19:58:14
1
400 kr
29/7 20:27:47
2
450 kr
29/7 20:28:58
1
Vinnande bud
29/7 20:30:23
2
600 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurer gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
nr 837 1215
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Gouache, Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Figurer, motivets mått: 48 x 35
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 400 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juli 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/7 19:58:14 | 1 | 400 kr |
29/7 20:27:47 | 2 | 450 kr |
29/7 20:28:58 | 1 | Vinnande bud |
29/7 20:30:23 | 2 | 600 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurer gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34